Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt

W53037
Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt - DURERE-SI-FEBRA - RECKITT BENCKISER HEALTHCARE

200mg ibuprofen.

[...]
Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati Chestionarul si sa aveti varsta minima de 18 ani.
Plata doar cu card
Achizitionarea acestui produs se face doar cu plata prin card.

Descriere: Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt

Indicatii Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt:

Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt este utilizat pentru:

  • ameliorarea durerilor uşoare până la moderate, cum sunt dureri de cap, durerile de dinți şi
  • reducerea febrei şi durerii asociate cu răceala comună.

Contraindicatii Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt:

Nu luaţi Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt

- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la ibuprofen, Ponceau 4R (E124) sau la oricare dintre celelalte componente ale Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt. 

Precautii Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt:

Înainte să utilizaţi Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Sarcina:

Spuneţi medicului dumneavoastră dacă rămâneţi gravidă în timp ce luaţi Nurofen Express Forte.

Nu luaţi acest medicament în ultimele 3 luni de sarcină. Evitaţi utilizarea acestui medicament în primele 6 luni de sarcină, cu excepţia cazului în care medicul vă recomandă altfel.

Alăptarea:

În laptele matern trec numai cantităţi mici de ibuprofen şi de metaboliţi ai acestuia. Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt poate fi administrat în timpul alăptării dacă este utilizat în doza recomandată şi pentru cea mai scurtă perioadă de timp posibilă.

Fertilitatea la femei:

Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt aparţine unui grup de medicamente (AINS) care pot afecta fertilitatea la femei.

Acest efect este reversibil la oprirea administrării medicamentului. 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:

Acest medicament nu are nici un efect sau are efect neglijabil asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje, dacă este utilizat pe termen scurt şi în dozele recomandate. Dacă apar efecte secundare, cum ar fi oboseală si amețeli, nu conduceți vehicule și nu folosiți utilaje. Consumul de alcool crește riscul acestor efecte secundare.

Mod de administrare Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt:

Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.

Luaţi întotdeauna Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt exact aşa cum este menţionat în acest prospect. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul, dacă nu sunteţi sigur. Dacă medicul dumneavoastră nu v-a recomandat alte doze, dozele uzuale standard sunt :

Adulţi şi adolescenţi cu greutatea de aproximativ 40 kg:

Doza iniţială: luaţi 1 sau 2 capsule (200 mg sau 400 mg ibuprofen) cu apă. Dacă este nevoie, mai luaţi doze suplimentare de 1 sau 2 capsule (200-400 mg ibuprofen), dar nu depăşiţi doza totală de 6 capsule într-un interval de 24 de ore. Intervalul între administrarea dozelor nu trebuie să fie mai mic de 4 ore pentru doza de 200 mg şi de 6 ore pentru doza de 400 mg.

Copii cu greutatea corporală cuprinsă între 20 şi 39 kg (cu vârsta de aproximativ 6 ani):

Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt trebuie utilizat doar la copii care au o greutate corporală de cel puţin 20 kg. Doza zilnică totală maximă de ibuprofen este de 20-30 mg per kg greutate corporală, divizată în 3 până la 4 doze unice. Intervalul între administrarea dozelor nu trebuie să fie mai mic de 6 ore. Nu depăşiţi doza zilnică recomandată maximă. Este recomandat să nu se depaşească o doză totală de 30 mg ibuprofen/kg, într-un interval de 24 de ore. 

Copii şi adolescenţi:

În cazul în care acest medicament este necesar la copii şi adolescenţi pentru mai mult de 3 zile, sau dacă simptomele se agravează trebuie consultat medicul. Alte forme farmaceutice ale acestui medicament pot fi mai potrivite pentru copii; întrebaţi medicul sau farmacistul.

Adulţi:

Dacă simptomele se agravează sau persistă mai mult de 3 zile în cazul febrei sau mai mult de 4 zile pentru tratarea durerii trebuie consultat medicul.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt:

- Substanţa activă este ibuprofenul. Fiecare capsulă conţine ibuprofen 200 mg.

- Celelalte componente sunt: Conţinutul capsulei: macrogol 600, hidroxid de potasiu (puritate minim 85%), apă purificată. Capsulă: sorbitol lichid parțial deshidratat (E 420), gelatină, ponceau 4R (E 124). Cerneală de imprimare: Opacode WB alb NS-78-18011[(care conţine dioxid de titan, propilenglicol, hipromeloză 3cP (HPMC 2910)].

Prezentare Nurofen Express 200mg, 10 capsule moi, Reckitt:

10 capsule moi.



Data ultimei actualizari: 2024-02-20 13:43:30
Atentie
Imaginile sunt doar cu titlu informativ si pot exista diferente intre acestea si produs. Singura situatie in care informatiile prezentate pot fi diferite fata de cele ale produsului este aceea in care producatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.

Iti mai recomandam si:

Alte produse din aceeasi categorie:

Review-uri (0)

Detii sau ai utilizat produsul?

Doar utilizatorii autentificati pot adauga review