Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz

P548490514
Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz - RACEALA-GRIPA - SANDOZ
Sandoz

Paracetamol/fenilefrina.

[...]
Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati Chestionarul si sa aveti varsta minima de 18 ani.
Plata doar cu card
Achizitionarea acestui produs se face doar cu plata prin card.

Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz

Indicatii Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz:

Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz conține paracetamol, un analgezic care ameliorează durerea și reduce febra și fenilefrină, un decongestionant care ameliorează nasul înfundat.

Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz se utilizează pentru ameliorarea simptomelor gripei și răcelii, inclusiv ameliorarea durerii, durerii de cap, a nasului înfundat și reducerea temperaturii la adulți și adolescenți cu vârsta peste 16 ani și greutate corporală peste 50 kg.

Utilizați Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz numai dacă aveți gripă sau răceală asociate cu nas înfundat.

Dacă nu aveți nasul înfundat, se utilizează produsele care conțin numai paracetamol.

Dacă după 3 zile de tratament nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău trebuie să vă adresați unui medic.

Contraindicatii Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz:

Nu utilizaţi Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz:

- dacă sunteţi alergic la paracetamol și clorhidrat de fenilefrină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.

Precauţii Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz:

Înainte să utilizaţi utilizaţi Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz in sarcina şi alăptarea:

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament în cazul în care sunteți gravidă sau alăptați, credeți că puteți fi gravidă sau intenționați să aveți un copil.

Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz nu este recomandat pe parcursul sarcinii sau alăptării.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:

Nu au existat raporte referitoare la influența Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz asupra capacității dumneavoastră de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. 

Mod de administrare Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz:

Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu

sunteţi sigur.

Doza recomandată de Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz este de:

Vârsta Câte plicuri Cât de des

Adulți și copii cu vârsta peste 16 ani:

Adulți și copii cu vârsta peste 16 ani cu greutate mai mare de 50 kg - Un plic Doza poate fi repetată la 4-6 ore

Nu luați mai mult de 4 plicuri în interval de 24 ore.

Vă rog să aveți în vedere că dozele mai mari decât cele recomandate pot cauza un risc crescut pentru afectare foarte gravă a ficatului.

Mod de administrare Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz:

Administrare orală după dizolvare în apă.

Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz

Dizolvați conținutul plicului într-o cană (250 ml) de apă fierbinte, dar nu fiartă. Amestecați până se dizolvă și beți soluția incoloră și cu aromă de lămâie.

Utilizarea la copii și adolescenți Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz:

Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz nu este recomandat pentru utilizare la copii și adolescenți cu vârsta sub 16 ani.

Vârstnici:

Nu sunt recomandări de modificare a dozei la persoanele vârstnice.

Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile sau se agravează, adresați-vă medicului dumneavoastră.

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz:

  • Substanţele active sunt paracetamol și clorhidrat de fenilefrină.
  • Fiecare plic conține paracetamol 500 mg și clorhidrat de fenilefrină 12,2 mg (echivalent cu fenilefrină bază 10,0 mg)
  • Fiecare plic conține paracetamol 1000 mg și clorhidrat de fenilefrină 12,2 mg (echivalent cu fenilefrină bază 10,0 mg)
  • Celelalte componente sunt acid ascorbic, zahăr, aspartam (E 951), aromă de lămâie (conține uleiuri naturale de lămâie, arome de substanțe naturale, maltodextrină, manitol (E 421), gluconolactonă, gumă arabică, sorbitol (E420), dioxid de siliciu coloidal anhidru și α-tocoferol (E 307)), zaharină sodică, dioxid de siliciu coloidal anhidru, acid citric, citrat de sodiu.

Prezentare Coldfexin Forte, 1000 mg/12,2 mg, 10 plicuri, Sandoz:

10 plicuri.



Data ultimei actualizari: 2024-02-08 13:34:48
Atentie
Imaginile sunt doar cu titlu informativ si pot exista diferente intre acestea si produs. Singura situatie in care informatiile prezentate pot fi diferite fata de cele ale produsului este aceea in care producatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.

Alte produse din aceeasi categorie:

Review-uri (0)

Detii sau ai utilizat produsul?

Doar utilizatorii autentificati pot adauga review