Olygrip Zi 500/60mg + Olygrip Noapte 500/25mg, 12 comprimate+4 comprimate

Olygrip Zi 500/60mg + Olygrip Noapte 500/25mg, 12 comprimate+4 comprimate - DURERE-SI-FEBRA - FARA
Fara
P479852756

Comprimat de zi: paracetamol 500 mg, clorhidrat de pseudoefedrină 60 mg;

Comprimat de noapte: paracetamol 500 mg, clorhidrat de difenhidramină 25 mg

[...]
Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati Chestionarul si sa aveti varsta minima de 18 ani.
Plata doar cu card
Achizitionarea acestui produs se face doar cu plata prin card.

Descriere: Olygrip Zi 500/60mg + Olygrip Noapte 500/25mg, 12 comprimate+4 comprimate

Indicatii Olygrip Zi 500/60mg + Olygrip Noapte 500/25mg, 12 comprimate+4 comprimate:

Comprimatele Olygrip Zi și Olygrip Noapte conțin 2 comprimate de culori diferite, pentru utilizare în momente diferite ale zilei. Citiți cu atenție prospectul pentru a vă asigura că luați comprimatul corect la momentul corespunzător al zilei. Comprimatele de culoare albă conțin paracetamol (pentru calmarea durerilor) și clorhidrat de pseudoefedrină (decongestionant nazal) și sunt destinate utilizării în timpul zilei.

Comprimatele filmate de culoare albastră conțin paracetamol și clorhidrat de difenhidramină (antihistaminic care ajută la eliminarea răcelii și, astfel, ameliorează somnul) și sunt destinate utilizării doar seara la culcare.

Comprimatele Olygrip Zi și Olygrip Noapte sunt indicate în tratamentul simptomatic pe termen scurt al congestiei nazale și a sinusurilor, asociat cu simptome de răceală și gripă, cum ar fi dureri, nevralgii și/sau febră doar în asociere cu simptomele care apar seara la culcare, care provoacă dificultăți de adormire.

Acest medicament este destinat utilizării la adulți și adolescenți cu vârsta de cel puțin 15 ani.

Contraindicatii Olygrip Zi 500/60mg + Olygrip Noapte 500/25mg, 12 comprimate+4 comprimate:

Nu administrați comprimatele Olygrip Zi și Olygrip Noapte:

- Dacă sunteți alergic la paracetamol, pseudoefedrină, difenhidramină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.

Precautii Olygrip Zi 500/60mg + Olygrip Noapte 500/25mg, 12 comprimate+4 comprimate:

Înainte să dministrați comprimatele Olygrip Zi și Olygrip Noapte, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Olygrip Zi 500/60mg + Olygrip Noapte 500/25mg, 12 comprimate+4 comprimate in sarcina și alăptare:

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Olygrip Zi 500/60mg + Olygrip Noapte 500/25mg, 12 comprimate+4 comprimate in conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:

Comprimatele de noapte pot provoca somnolență. Comprimatele de zi pot provoca amețeli. Dacă nu vă simțiți bine, nu conduceți vehicule și nu folosiți utilaje.

Mod de administrare Olygrip Zi 500/60mg + Olygrip Noapte 500/25mg, 12 comprimate+4 comprimate:

Luați întotdeauna acest medicament exact cum v-a indicat medicul dumneavoastră sau farmacistul.

Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.

Verificați tabelul de mai jos pentru a vedea doza de medicament recomandată:

  • A se administra numai pe cale orală
  • A nu se depăși doza recomandată mai jos
  • A se administra cu un pahar de apă
  • A se administra întotdeauna acest medicament exact ca în tabelul de mai jos.
  • Urmați cu atenție instrucțiunile de dozaj. Există comprimate diferite pentru dozele de zi și de seara.

Adulți și adolescenți cu vârsta de cel puțin 15 ani:

Doza de zi - 1 comprimat de culoare albă la fiecare 4-6 ore, de maxim 3 ori pe zi (un comprimat dimineața, la amiază și după- amiaza)

Doza de noapte - 1 comprimat de culoare albastră care trebuie luat seara

  • Nu luați mai mult de 3 comprimate de culoare albă pe zi.
  • Luați doar câte un comprimat și numai în momentele din zi descrise în acest tabel.
  • Nu luați comprimatele de noapte în timpul zilei.
  • Adresați-vă unui medic dacă simptomele se agravează sau nu se ameliorează după 3 zile.
  • Medicamentul conține paracetamol. Nu depășiți doza indicată.

Doza zilnică efectivă nu trebuie să depășească 2g/zi de paracetamol în următoarele situații, cu excepția unor recomandări diferite din partea unui medic:

  • Greutate sub 50 kg
  • Insuficiență hepatică
  • Alcoolism cronic
  • Deshidratare
  • Malnutriție cronică

Utilizarea la copii și adolescenți Olygrip Zi 500/60mg + Olygrip Noapte 500/25mg, 12 comprimate+4 comprimate:

Acest medicament nu este recomandat pentru copii și adolescenți cu vârsta sub 15 ani.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acestmedicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie Olygrip Zi 500/60mg + Olygrip Noapte 500/25mg, 12 comprimate+4 comprimate:

Substanțele active sunt:

Fiecare comprimat de zi de culoare albă conține – 500 mg paracetamol și 60 mg clorhidrat de pseudoefedrină

Fiecare comprimat filmat de noapte de culoare albastră conține – 500 mg paracetamol și 25 mg clorhidrat de difenhidramină

Celelalte ingrediente sunt:

  • Comprimate de zi – amidon pregelatinizat de porumb, povidonă, crospovidonă, acid stearic, celuloză microcristalină, croscarmeloză sodică și stearat de magneziu.
  • Comprimate de noapte – celuloză microcristalină, amidon de porumb, amidonglicolat de sodiu, amidon pregelatinizat de porumb, hidroxipropil celuloză, croscarmeloză sodică, acid stearic, stearat de magneziu și sunt acoperite cu metilceluloză (metocel E5), Opaspray M-1F-4315B care conține indigotină lac aluminiu (E132), dioxid de titan (E171) și propilenglicol.

Prezentare Olygrip Zi 500/60mg + Olygrip Noapte 500/25mg, 12 comprimate+4 comprimate:

12 comprimate de culoare albă „de zi” și 4 comprimate filmate rotunde de culoare

albastră „de noapte”

Atentionare:

Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.



Data ultimei actualizari: 2023-10-04 17:34:38
Atentie
Imaginile sunt doar cu titlu informativ si pot exista diferente intre acestea si produs. Singura situatie in care informatiile prezentate pot fi diferite fata de cele ale produsului este aceea in care producatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.

Alte produse din aceeasi categorie:

Review-uri (0)

Detii sau ai utilizat produsul?

Doar utilizatorii autentificati pot adauga review