Aspirin Plus C Forte 800 mg/480 mg, 10 comprimate efervescente, Bayer

P459792804
Aspirin Plus C Forte 800 mg/480 mg, 10 comprimate efervescente, Bayer - RACEALA-GRIPA - BAYER
Bayer
ASPIRIN PLUS C FORTE 800 mg/480 mg comprimate efervescente ASPIRIN PLUS C FORTE contine acid acetilsalicilic, care amelioreaza durerea si reduce febra si acid ascorbic, cunoscut si sub numele [...]
Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati Chestionarul si sa aveti varsta minima de 18 ani.

ASPIRIN PLUS C FORTE 800 mg/480 mg comprimate efervescente

ASPIRIN PLUS C FORTE contine acid acetilsalicilic, care amelioreaza durerea si reduce febra si acid ascorbic, cunoscut si sub numele de vitamina C.

Este utilizat pentru tratamentul simptomatic al durerilor usoare pana la moderate, cum sunt dureri de cap, dureri de dinti, dureri menstruale si pentru tratamentul simptomatic al durerii si febrei din cadrul racelii si gripei.

Mod de administrare:

Administrare orala.

Comprimatele efervescente se dizolva intr-un pahar cu apa inainte de administrare. Comprimatele efervescente nu trebuie luate pe stomacul gol pentru a evita iritatia stomacului.

Pentru adulti, doza unica este 1 comprimat efervescent, care poate fi repetata dupa 4-8 ore, daca este necesar, fara a depasi doza zilnica maxima de 3 comprimate efervescente.

Pentru adolescenti cu varsta de 12 ani si peste trebuie utilizata cea mai mica doza eficace, care depinde de greutatea adolescentului. Acest medicament trebuie utilizat numai la adolescenti cu greutatea peste 53 kg. Varsta de referinta este doar in scop informativ. Daca este cazul, doza unica recomandata este de 1 comprimat efervescent (800mg acid acetilsalicilic/480mg acid ascorbic). Doza totala zilnica nu trebuie sa depaseasca 3 comprimate efervescente.

Pentru pacientii cu varsta de 65 ani si peste si pacientii cu greutatea corporala scazuta trebuie utilizata cea mai mica doza eficace. Se recomanda reducerea dozei sau prelungirea intervalelor de dozare la pacientii cu insuficienta hepatica sau renala, sau probleme de circulatie a sangelui.

Nu luati acest medicament mai mult de 3 zile pentru febra sau 3-4 zile pentru durere, decat daca medicul recomanda astfel. Acest medicament se administreaza conform prospectului si conform recomandarilor medicului si farmacistului.

Ingrediente active:

Fiecare comprimat efervescent contine acid acetilsalicilic 800 mg, acid ascorbic (vitamina C) 480 mg.

Pentru lista completa de ingrediente va rugam sa cititi prospectul.

Precautii:

Nu utilizati ASPIRIN PLUS C FORTE daca:

  • sunteti alergic la acidul acetilsalicilic, acidul ascorbic, sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), care sunt medicamente utilizate pentru a trata durerea, febra sau inflamatia;
  • daca aveti exces de celule mastocite (mastocitoza pre-existenta);
  • daca aveti antecedente de astm bronsic indus de administrarea acidului acetilsalicilic sau a substantelor cu actiune similara, in special antiinflamatoare nesteroidiene;
  • daca aveti ulcer la nivelul stomacului sau duodenului;
  • daca aveti sangerari sau risc de sangerari (diateza hemoragica);
  • daca aveti insuficienta hepatica severa;
  • daca aveti insuficienta renala severa;
  • daca aveti insuficienta cardiaca severa, decompensata. Consultati medicul inainte de utilizare:
  • daca utilizati alte medicamente care contin acid acetilsalicilic,
  • daca utilizati cu regularitate analgezice,
  • daca aveti antecedente de ulcer sau sangerari la nivelul stomacului sau al intestinelor, sau inflamatii ale mucoasei stomacului (gastrita),
  • daca aveti afectiuni hepatice, renale, la nivelul inimii sau circulatiei sangelui,
  • daca aveti astm bronsic, diverse reactii alergice ori daca urmeaza sa vi se efectueze o interventie chirurgicala.

Nerecomandat persoanelor cu varsta sub 12 ani.

Nu luati acest medicament in ultimul trimestru de sarcina (dupa saptamana 24 de sarcina). In primul si al doilea trimestru de sarcina (pe parcursul primelor 24 de saptamani) trebuie sa cereti sfatul medicului dumneavoastra inainte de a lua acest medicament.

Tratamentul cu ASPIRIN PLUS C FORTE nu este recomandat in timpul alaptarii, deoarece trece in laptele matern.

Acest medicament contine sodiu 20,61 mmoli (sau 473,72 mg) pe doza. A se lua in considerare de catre pacientii cu o dieta controlata a sodiului. Acesta este un medicament ce se elibereaza fara prescriptie medicala. Cititi intotdeauna prospectul inainte de utilizare. Discutati cu medicul sau cu farmacistul daca aveti neclaritati.

Mod de prezentare:

Cutie cu 10 comprimate efervescente.


P459792804

Clientii care au cumparat acest produs au mai cumparat si: