Paduden Raceala si Gripa 200mg/30mg, 10 comprimate filmate, Terapia

Paduden Raceala si Gripa 200mg/30mg, 10 comprimate - HTTPS://WWW.FARMACIILEDAV.RO/MEDICATIE-PE-AFECTIUNI/RACEALA-SI-GRIPA - TERAPIA
TERAPIA
P479848107
Paduden Raceala si Gripa 200mg/30mg, 10 comprimate filmate  trateaza rapid cele mai frecvente simptome asociate cu gripa sau răceala, precum: febra, durere de cap, durere in gat, congestie
Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati Chestionarul si sa aveti varsta minima de 18 ani.
Plata doar cu card
Achizitionarea acestui produs se face doar cu plata prin card.
Se incarca ofertele...

Descriere Paduden Raceala si Gripa 200mg/30mg, 10 comprimate filmate, Terapia

Paduden Raceala si Gripa 200mg/30mg, 10 comprimate filmate  trateaza rapid cele mai frecvente simptome asociate cu gripa sau răceala, precum: febra, durere de cap, durere in gat, congestie nazala, prin combinatia de Ibuprofen si Pseudoefedrină.

Indicații:

Paduden Raceala si Gripa 200mg/30mg, 10 comprimate filmate este indicat ca antiinflamator, analgezic, antipiretic şi decongestionant pentru căile respiratorii superioare şi sinusuri.

Paduden Raceala si Gripa 200mg/30mg, 10 comprimate filmate se recomandă a fi utilizat în cazurile în care este necesară atât acţiunea antiinflamatoare/ analgezică/antipiretică a ibuprofenului, cât şi acţiunea decongestionantă a clorhidratului de pseudoefedrină.

Se recomandă reconsiderarea terapiei, în cazul în care simptomele se reduc fie la inflamaţie/durere/febră, fie la congestia nazală.

Compoziție:

Fiecare comprimat conţine: ibuprofen 200 mg şi clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg. 

Mod de administrare:

Administrare orală.

Doze Adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta peste 12 ani: Doza iniţială recomandată este de 1-2 comprimate filmate. Dacă este necesar tratamentul se va continua cu 1 sau 2 comprimate filmate la 4-6 ore.

Doza maximă recomandată este de 6 comprimate filmate în 24 de ore (1200 mg ibuprofen).

Copii cu vârsta sub 12 ani: Nu se administrează copiilor sub 12 ani şi greutatea sub 40 kg.

Contraindicații:

Hipersensibilitate la substanțele active (ibuprofen și clorhidrat de pseudoefedrină), acid acetilsalicilic, alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) sau la oricare dintre excipienţi;

- pacienţi cu antecedente de reacţii de hipersensibilitate (de exemplu, bronhospasm, astm bronşic, rinită, angioedem sau urticarie) asociate cu administrarea acidului acetilsalicilic sau a altor AINS;

- ulcer gastro-intestinal/hemoragie activă sau antecedente de ulcer gastro-intestinal/hemoragie recurente (două sau mai multe episoade distincte de ulceraţii sau hemoragii dovedite);

- antecedente de hemoragie sau perforaţie gastro-intestinală legate de tratamentul anterior cu AINS

- pacienţi cu insuficienţă hepatică severă, insuficienţă renală severă, boală coronariană sau insuficienţă cardiacă severă (Clasa IV clasificarea NYHA);

- tulburări hematopoietice de etiologie neprecizată;

- hemoragie cerebrovasculară sau altă hemoragie activă;

- hipertensiune arterială severă sau necontrolată terapeutic;

- angină pectorală;

- diabet zaharat;

- feocromocitom;

- hipertiroidie;

- glaucom cu unghi închis;

- lupus eritematos sistemic;

- hiperplazie de prostată;

- epilepsie;

- administrare concomitentă cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) sau în interval de două săptămâni de la întreruperea terapiei cu un IMAO;

- copii cu vârsta sub 12 ani şi greutatea sub 40 kg; - ultimul trimestru de sarcină.

Sarcina și alaptare:

Paduden Răceală și Gripă nu se administrează în timpul sarcinii sau alăptării.

Forma de prezentare:

Cutie cu 1 blister  cu 10 comprimate filmate.



Data ultimei actualizari: 2023-10-04 17:34:38
Atentie
Imaginile sunt doar cu titlu informativ si pot exista diferente intre acestea si produs. Singura situatie in care informatiile prezentate pot fi diferite fata de cele ale produsului este aceea in care producatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.