Paduden 200mg, 10 capsule, Terapia

I6238
Paduden 200mg, 10 capsule, Terapia - DURERE-SI-FEBRA - TERAPIA
TERAPIA
Paduden 200mg, 10 capsule, Terapia conţine ibuprofen care este un antiinflamator nesteroidian. Indicații: Paduden 200 mg este indicat pentru: - ameliorarea durerilor şi inflamaţiilor din anumite boli reumatismale ( [...]
Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati Chestionarul si sa aveti varsta minima de 18 ani.

Iti mai recomandam si:

Paduden 200mg, 10 capsule, Terapia

Paduden 200mg, 10 capsule, Terapia conţine ibuprofen care este un antiinflamator nesteroidian.

Indicații:

Paduden 200 mg este indicat pentru:

- ameliorarea durerilor şi inflamaţiilor din anumite boli reumatismale (reumatism articular inflamator sau degenerativ, reumatism extraarticular);

- tratamentul unor afecţiuni dureroase cum sunt dureri de cap, migrenă, dureri dentare, dismenoree, dureri la nivelul oaselor, articulaţiilor şi dureri musculare (tendinite, bursite, luxaţii, entorse);

- tratmentul simptomatic al febrei.

Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.

Compoziție:

Substanţa activă este ibuprofenul. O capsulă conţine ibuprofen 200 mg. 

Celelalte componente sunt lactoză monohidrat, amidon de porumb, povidonă K 30, dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc, stearat de magneziu.

Mod de administrare:

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

La adulţi şi adolescenţi (vârsta peste 12 ani), doza uzuală este de 400 mg ibuprofen (2 capsule Paduden 200 mg) de 2 - 3 ori pe zi, fără a se depăşi 1200 mg ibuprofen pe zi.

Înghiţiţi capsulele întregi, cu puţină apă, preferabil după mese.

Dacă la adolescenţi (vârsta peste 12 ani) acest medicament este necesar mai mult de 3 zile sau dacă simptomele se agravează trebuie consultat un medic.

La copii cu vârsta sub 12 ani: La copii sub 12 ani se recomandă utilizarea formelor farmaceutice adecvate.

Contraindicații:

Nu luaţi Paduden 200 mg:

- dacă sunteţi alergic la ibuprofen sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la compoziție);

- dacă aţi prezentat reacţii alergice la acidul acetilsalicilic de tipul astmului bronşic, urticariei, rinitei, polipilor nazali şi edemului angioneurotic;

- dacă aveţi sau aţi avut ulcer gastro-intestinal, hemoragii gastro-intestinale, colită ulceroasă, insuficienţă cardiacă severă, insuficienţă hepatică şi/sau renală severe, lupus eritematos sistemic sau alte boli de colagen;

- dacă sunteţi gravidă (începând cu luna a 6-a de sarcină).

Sarcina și alaptare:

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

În primele 5 luni de sarcină puteţi lua ibuprofen numai dacă este absolut necesar şi numai la recomandarea medicului dumneavoastră. Începând cu luna a 6-a, nu trebuie să utilizaţi Paduden 200 mg. Nu utilizaţi Paduden 200 mg în timpul alăptării.

Forma de prezentare:

Cutie cu 1 blister  cu 10 capsule.

I6238