Biofen Extra 400mg/325mg, 10 comprimate filmate, Biofarm

Biofen Extra 400mg/325mg, 10 comprimate filmate, Biofarm - ARTICULATII-SI-SISTEM-OSOS - BIOFARM
BIOFARM
P479850108

Indicat pentru ameliorarea durerilor de intensitate usoara pana la moderat severa: osteo-articulare (contuzii, fracturi, luxatii, entorse) inclusiv reumatismale (osteoartroze, osteocondroze, spondiloze, artrite reumatoide), mialgii, miozite, fibromialgii, lombalgii, cefalee, inclusiv cefalee de tip migrena, dureri dentare, faringite, dismenoree;tratamentul simptomatic al febrei si al racelii si gripei.

[...]
Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati Chestionarul si sa aveti varsta minima de 18 ani.
Plata doar cu card
Achizitionarea acestui produs se face doar cu plata prin card.

Descriere: Biofen Extra 400mg/325mg, 10 comprimate filmate, Biofarm

Compozitie:

- Substantele active sunt ibuprofen si paracetamol. Fiecare comprimat filmat contine 400mg ibuprofen si 325mg paracetamol.
- Celelalte componente sunt: nucleu-amidon de porumb, Povidona K 30, celuloza microcristalina pH 101, dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc, stearat de magneziu, amidon glicolat de sodiu (tip A); film-AquaPolish D white 011.14 (hipromeloza, lactoza monohidrat, talc, glicerol, dioxid de titan (E 171)).

Mod de administrare:
- Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur. Biofen Extra 400 mg/325mg este destinat administrarii orale si pentru o perioada scurta de timp. Se recomanda utilizarea celei mai mici doze eficace pentru cea mai scurta perioada necesara controlarii simptomelor. Pacientii trebuie sa se adreseze medicului daca simptomele nu se amelioreaza sau se inrautatesc mai mult de 3 zile.
- Adulti: Doza recomandata este de 1 comprimat filmat de 1-3 ori pe zi, administrat la intervale de minimum 6 ore. Doza maxima de Biofen Extra 400 mg/325mg este de 3 comprimate filmate (1200 mg ibuprofen, 975mg paracetamol) in 24 ore. Comprimatele filmate se inghit intregi, cu un pahar cu apa, preferabil dupa masa.
- Copii si adolescenti: Nu este indicat copiilor si adolescentilor sub 18 ani.
- Varstnici: Nu este necesara ajustarea dozelor, cu exceptia cazului in care este prezenta insuficienta renala, insuficienta hepatica sau au antecedente de hemoragii gastrointestinale dupa administrarea de antiinflamatorii nonsteroidiene; in acest caz, dozele trebuie individualizate.

Avertizari:
- Nu utilizati Biofen Extra 400 mg/325mg: daca sunteti alergic la substantele active sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament, daca prezentati sau ati prezentat sangerari la nivelul rectului (portiunea terminala a intestinului), aveti scaune de culoare neagra si de consistenta lipicioasa sau diaree cu sange, daca aveti un ulcer peptic (de exemplu ulcer gastric sau duodenal), prezentati o istorie recenta a unui astfel de episod, sau daca ati avut ulcer peptic inainte, cu alte medicamente care contin paracetamol sau ibuprofen, daca obisnuiti sa consumati regulat cantitati mari de alcool etilic, daca aveti insuficienta cardiaca severa, insuficienta hepatica sau insuficienta renala, daca aveti sangerari cerebrovasculare sau alte sangerari active, daca aveti tulburari ale formarii sangelui, daca aveti astm bronsic, urticarie sau reactii de tip alergic dupa administrarea de acid acetilsalicilic sau alte AINS, in ultimele trei luni de sarcina.
- Copii si adolescenti: Acest medicament nu este recomandat copiilor sub 18 ani.
- Utilizarea Biofen Extra 400 mg/325mg cu alimente si bauturi: Pentru a reduce probabilitatea de aparitie a efectelor adverse luati Biofen Extra 400 mg/325mg dupa masa.
- Sarcina, alaptarea si fertilitatea: Nu utilizati acest medicament in timpul ultimilor trei luni de sarcina. Aveti grija deosebita daca sunteti in primele 6 luni de sarcina. Acest medicament poate afecta fertilitatea feminina si nu este recomandat femeilor care intentioneaza sa ramana gravide.
- Biofen Extra 400 mg/325mg contine lactoza monohidrat, daca ati fost informat de catre medicul dumneavoastra ca manifestati o forma de intoleranta fata de anumite zaharuri, adresati-va medicului dumneavoastra inainte de a utiliza acest medicament.

Prezentare:
10 comprimate



Data ultimei actualizari: 2023-08-25 11:30:34
Atentie
Imaginile sunt doar cu titlu informativ si pot exista diferente intre acestea si produs. Singura situatie in care informatiile prezentate pot fi diferite fata de cele ale produsului este aceea in care producatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.

Iti mai recomandam si:

Alte produse din aceeasi categorie:

Review-uri (0)

Detii sau ai utilizat produsul?

Doar utilizatorii autentificati pot adauga review